Mithat Aynacı: Gezi’den 15 Temmuz Darbe Kalkışmasına; Bir Polis Müdürünün “Hazin” Hikayesi

Mayıs, Haziran, Temmuz ve Ağustos 2013 benim için ciddi adli bilişim incelemeleri süreciydi.

Ama arkadaşlarımın büyük bölümü Gezi Parkı’ndaydı ve önemli avukatlarla tanışık olmam dolayısıyla her gün onlarca adli soru soruyorlardı.

Bunların çoğu polis tarafından uygulanan tuhaf davranışlar ve şiddet üzerineydi.

Daha ilk günlerde başlayan bu şikayetler dolayısıyla medyayı düzenli olarak takip eder olmuştum

İki şişmanca polis müdürü vardı, o zamanlar adlarını aklıma yazmıştım: Güvenlik Şube Müdürü Yunus Dolar ve yardımcısı Mithat Aynacı.

Her ikisi de inanılmaz sert davranışlara sahiptiler.ve özellikle Aynacı suç uydurma ve suçlu üretme konusunda son derece vahşiydi. Hatta işkenceye varan inanılmaz uygulamaları haber olmuştu.

Mithat Aynacı 26 Temmuz 2013’te Mithat Aynacı Güvenlik Şube Müdürlüğü’ne ve Yunus Dolar İstanbul Emniyet Müdür Yardımcılığı’na terfi etmişlerdi.

Mithat Aynacı
mithat-aynaci-gezi-2

 

 

 

 

 

 
Yunus Dolar
mithat-aynaci-gezi-1

 

 

 

 

 

 
Mithat Aynacı daha sonra 6 ay boyunca İstanbul Güvenlik Şube Müdürü olarak görev yapmıştı. Sonrasında Gebze İlçe Emniyet Müdür Yardımcısı olarak tayin olmuştu.

1 Kasım 2014’te FETÖ/PDY mensubu olduğu öne sürülerek açığa alınarak meslekten ihraç edilmişti. Açtığı dava sonucunda mesleğe geri dönmüştü fakat yeni görev ve atama yapılmamıştı.

Mithat Aynacı 15 Temmuz 2016 Gecesi Ortaya Çıktı

Mithat Aynacı 15 Temmuz 2016 gecesi Vatan Caddesi’nde namlusu İstanbul Emniyet Müdürlüğü binasına çevrili olan tanka polisin yaptığı operasyon sonrasında askeri kamuflaj giymiş olarak göz altına alındı.

Aynacı’nın tanktan çıkarılışı DHA, bazı amatör kameralar ve AA tarafından kaydedildi.

Aynacı’nın İstanbul Emniyet Müdürlüğü’nü iyi tanıdığı için tankta görevlendirildiği öne sürülüyor ve kendisine sözde askerler tarafından verilen rütbe merak konusu.

Gezi’de yaptığa onca “kahramanlığa” bakılırsa en az bir sahte-yarbay rütbesi verilmeliydi…

Aynacı’nın Shortland’a bindirilirken benzer şekilde Gezi’de suç uydurarak göz altına alıp Shortland’a bindirip işkence ettiği insanlar aklına gelmiş midir bilinmez…

Aşağıdaki amatör videoda ise kendisini tanıyan bir polis memuru adının Mithat olup olmadığını soruyor. “Beni tanıyan tanır gerek yok bunlara” diye cevap veriyor.

Gezi’den bu yana oldukça kilo aldığı görülen Aynacı’nın Gezi’deki gaddar ve ne yaptığını bilir halinden farklı olarak korku içinde olduğu görülüyor.

Aynacı’nın İfadesi de Ortaya Çıktı

mithat-aynaci-ifade

Aşağıdaki amatör videoda ise ifadesindekinin aksine hiçbir zorlama olmadan tanka kendi isteğiyle arka kapaktan bindiği görülüyor.

Tanka binerken Aynacı’nın üstünde polis memuru üniforması olduğu da gözden kaçmıyor.

Dolar ve Aynacı Gezi’de Neler Yapmıştı?

Yunus Dolar:

  • Taksim Dayanışması’nı “suç örgütü” olarak gösteren polis fezlekesini hazırlamıştı,
  • Görüntü alan gazetecileri işinden etmekle tehdit etmişti,
  • Eylemcilere sert davrandığı için polisi uyaran Kemerburgaz Üniversitesi’nde görevli bir öğretim görevlisinin kimliğine el koymuştu

Mithat Aynacı:

  • Gazetecilere küfür ve tehdit etmişti,
  • Görev sahasını aşarak Çevik Kuvvet ekiplerini yönlendirmişti,
  • Z tüfeği olarak tabir edilen silahla gaz fişeğini İstiklal Caddesi’nde yürüyenlerin üstüne bizaat kendisi ateşlemişti,
  • Yolda yürüyen kadınlara ve 18 yaşından küçük gençlere keyfi gözaltı yapmıştı,
  • Baret taktığı gerekçesiyle 6 Temmuz 2013 tarihinde İstiklal Caddesi Balo sokakta aşçı Metin Toprak’ı yumruklayıp burnunu iki yerinden kırmış ve gözaltına alınmasını sağlamıştı.

6 Temmuz 2013: Aynacı’nın Dehşet Günü

Aynacı 6 Temmuz 2013 günü Taksim’de görevliydi ve o gün 2013 Temmuz ayının en dehşetli günü yaşanmıştı.

O gün İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, Gezi Parkı’nın 7 Temmuz’da halka açılacağını açıklamıştı. Bunu kutlamak için Taksim Dayanışması’nın çağrısıyla insanlar 6 Temmuz 2013 saat 19.00’da parkta buluşacaktı.

Bu arada parkta yapılan bakım çalışmaları İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından basına tanıtılmış, böylece eylemlerin uzlaşmaya varabileceği bir ortam sağlanmaya çalışılmıştı.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nden yapılan açıklamada, Taksim Gezi Parkı’nın yapılan düzenlemelerin ardından 8 bin metrekare daha büyüdüğü belirtilerek, parkın 58 bin metrekarelik bir yeşil alan haline geldiği kaydedilmişti. Son çalışmalarla, 558 olan ağaç sayısı 704’e, dikilen mevsimlik çiçek sayısının 322 bine ulaştığı belirtilen açıklamada 17 de yetişmiş çınar ağacı daha dikildiği vurgulanmıştı.

Ancak o gün Aynacı ve Dolar kontrolünde  neler olmuştu hatırlayalım:

Yürüyenlerin üstüne hedef gözetilerek CS gazı fişeği atılması

mithat-aynaci-6-temmuz-2

mithat-aynaci-6-temmuz-13

Meşhur “Palalı”ya göz yumulması

mithat-aynaci-6-temmuz-3

Taksim Dayanaışması’nın terör örgütü ilan edilmesi öncesi Yunus Dolar

mithat-aynaci-6-temmuz-5

Keyfi gözaltılar

mithat-aynaci-6-temmuz-8

mithat-aynaci-6-temmuz-18

mithat-aynaci-6-temmuz-9

mithat-aynaci-6-temmuz-10

Su tabancası taşıyan gence gözaltı

mithat-aynaci-6-temmuz-19

3 Ağustos 2013: Mithat Aynacı Keyfi Gözaltılara Doymuyor!

Secere 1: 5 Mayıs 2013: Mithat Aynacı Suç Uyduruyor; Bu Sefer Hedefi Zeynep Kuray

Deniz Gezmiş ve arkadaşlarını anmak için Taksim’de toplanan gruba polis müdahale etti. Müdahale sırasında ilginç bir diyalog dikkatlerden kaçmadı.

Videodaki ilginç detay şu: Zeynep Kuray o tarihte cemaatçe yürütülen ve sonradan kurgu olduğu anlaşılan ve  “KCK Basın” davasından tutuksuz olarak yargılanmaktadır.

Mithat Aynacı ise bunu bilmekte ve gerçeği çarpıtarak Zeynep Kuray’ın hapis yattığını öne sürerek düpedüz Kuray’ın zaten yargılanmış bir suçlu olduğunu öne sürüyor. Amacı belki de diğer polisleri kışkırtmak…

Secere 2: Aynacı Gençliğinde de Aynıymış!

mithat-aynaci-hakkinda-ErdemAksakal

Güncelleme 19/07/2016 18:12:

Mithat Aynacı Tutuklandı
DHA İstanbul muhabiri Ümit Türk’ün haberine göre Mithat Aynacı “Anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs etme”, “Silahlı terör örgütüne üye olma”, “Cumhurbaşkanına suikast”, “TBMM’ni ortadan kaldırmaya veya görevini yapmasını engellemeye teşebbüs etme”, “Kasten öldürme”, “Türkiye Cumhuriyeti hükümetini ortadan kaldırmaya veya görevini yapmasını engellemeye teşebbüs” suçlarından tutuklanarak cezaevine gönderildi.

Savcılıktaki işlemlerini ardından tutuklanması talebiyle savcılığa sevk edilen Aynacı hakimlikteki ifadesinde, suçlamaları kabul etmedi. Pasif görevde olduğunu ve personel evinde 4. sınıf emniyet müdürü olduğunu söyledi.

Yorumlar

comments

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorum onaylama sistemi etkin; yorumunuzun yayınlanması biraz zaman alabilir.

Translate »