Linux’ta LibreOffice ve Sayısal İmza

Eğer Linux’ta LibreOffice kullanıyorsanız ve yazdığınız yazıları sayısal imza ile imzalayıp belge haline getiremiyorsanız bunun komik bir sebebi var.

LibreOffice kendi NSS (network security services) kitaplığı yerine Mozilla ürünlerinin sertifika deposunu kullanıyor.

Bu yüzden en yeni Mozilla suiti, Thunderbird veya Firefox’un kurulu olması gerekiyor.

https://help.libreoffice.org/Common/Applying_Digital_Signatures/tr adresinden alıntı:

SNIP

Bir Sertifika Almak

Sertifikayı, bir sertifikalandırma kurumundan alabilirsiniz. Bir devlet kurumu veya bir özel kurum tercih etmenizin önemi yoktur, genellikle bu servis için ücretlendirilirsiniz, mesela kimliğinizi belgelendirdiklerinde. Bir kaç kurum ise sertifikaları ücretsiz olarak düzenlemektedir, örneğin iyi bilinen ve güvenilir Web of Trust modeline dayalı ve popülerliği artan açık kaynak projesi CAcert gibi.

Sertifikalarınızı Yönetmek

Eğer Solaris veya Linux kullanıyorsanız şifreleme için ihtiyaç duyulan bazı sistem dosyalarını kurmak için Thunderbird, Mozilla Suite veya Firefox yüklemeniz gereklidir.

Tip.png Thunderbird, Mozilla, veya Firefox içerisinde farklı profiller oluşturduysanız ve LibreOffice’in seritifikalar için belli bir profili kullanmasını isterseniz, MOZILLA_CERTIFICATE_FOLDER çevresel değişkenini belirtilmiş profildeki klasörü gösterecek şekilde ayarlayabilirsiniz.
 1. Web tarayıcınızın tercihler penceresini açın, Gizlilik & Güvenlik sekmesinden Sertifikalar – Sertifikaları Yönet bölümüne tıklayın.
 2. Yeni kök sertifikanızı içeri aktarın daha sonra sertifikanızı seçip düzenleyin. En azından web ve eposta erişimi için güvenilecek kök setifikayı etkinleştirin. Bu durum sertifikanın sizin belgelerinizi imzalayabileceğini garantiler. Aynı şekilde orta seviyedeki herhangi bir sertifikayı düzenleyebilirsiniz fakat bu belgeleri imzalamak için zorunlu değildir.
 3. Yeni sertifikaları düzenlediğinizde LibreOffice’i yeniden başlatınız.
  == Bir belgeyi imzalamak ==
 1. Dosya – Sayısal İmzalar’ı seçiniz.
 2. Bir mesaj kutusu belgeyi kaydetmenizi önerir. Dosyayı kaydetmek için Evet’i tıklatın.
 3. Kaydettikten sonra Sayısal İmzalar penceresini görürsünüz. Belgeye bir açık anahtar eklemek için Ekleye tıklayın.
 4. Sertifika Seç iletişim penceresinden sertifikanızı seçin ve Tamam’a basın.
 5. Eğer isterseniz daha fazla sertifikalar ekleyebileceğiniz Sayısal İmzalar penceresini tekrar göreceksiniz. Kaydedilen dosyaya açık anahtar eklemek için TAMAM’a tıklayın.

İmzalanmış bir belge durum çubuğunda bir simge gösterir

Simge

. Sertifikayı görüntülemek için durum çubuğu üzerindeki simgeye çift tıklatabilirsiniz.

İmza geçerlemenin sonucu durum çubuğunda ve Dijital İmza iletişim penceresinde gösterilir. Bir ODF belgesi içerisinde birden fazla belge ve makro imzası bulunabilir. Eğer bir imza ile ilgili sorun varsa, bu bir tek imzanın geçerleme sonucu tüm imzalar için sayılır. Yani, eğer on geçerli ve bir geçersiz imza varsa, durum çubuğu ve iletişim penceresindeki durum alanı imzayı geçersiz olarak işaretleyecektir.

Belgelerin içindeki makroları imzalamak

Normalde makrolar belgenin birer parçasıdırlar. Bir belgeyi imzalarsanız, belgenin içindeki imzalar da otomatik olarak imzalanırlar. Eğer belgeyi değil de sadece makroları imzalamak isterseniz aşağıdaki adımları takip edin:

 1. Araçlar – Makrolar – Sayısal İmza’yı seçin.
 2. İmzayı yukarıda belgeler için tarif edildiği şekilde uygulayın.

İmzalı makroları içeren Basic IDE’yi açtığınız zaman, durum çubuğunda bir simge

Simge

görürsünüz. Durum çubuğundaki simgeye çift tıklayarak sertifikayı görebilirsiniz.

SNIP

Yorumlar

comments

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorum onaylama sistemi etkin; yorumunuzun yayınlanması biraz zaman alabilir.

Translate »