Bylock Kullanıcı Tespitleri ve Yargılamalara Etkisi Üzerine Değerlendirmeler

15 Temmuz 2016 hain darbe girişimi sonrası ByLock mobil iletişim uygulaması kamuoyunun gündemine gelmiş ve sonrasında gerçekleştirilen idari ve adli işlemlerde önemli bir rol oynamıştır.

Ancak kullanıcı tespitlerinde hatalar olduğu ve bu durumun mağduriyetlere neden olduğu da açıktır.

Hata ve mağduriyet 11480 kişi ile sınırlı değildir.

Geride daha çok sayıda mağdur bulunmaktadır.

Dijital veri incelenmesi ve yorumlanması teknik ve hukuk bilgisi gerektirir.

Yürütülen haklı mücadelenin meşruiyetinin korunması suçsuz kişilerin mağdur olmasının önlenmesiyle mümkündür.

Üyelerini perdeleme amacı güden ve bilişim alanında profesyonel o bir örgütle mücadele yürütürken mağduriyet oluşmaması için azami dikkat gösterilmesi gereklidir.

Teknik ve hukuk uzmanlıklarının bir arada çalışması ve hukukun evrensel ilkelerine her aşamada uygun hareket edilmesi de mücadelenin meşruiyetinin korunması açısından önem arz etmektedir.

Morbeyin tuzağının ortaya çıkarılmasında katkısı olmaktan mutluluk duyan kişiler olarak, ByLock kullanıcı tespitleri ve yargılamalara etkisi üzerine görüş ve değerlendirmelerimizin bir rapor kapsamında yayınlanmasının, yürütülen mücadeleye katkı sağlayacağını değerlendirdik.

Hazırlanan bu raporu ilgili tüm tarafların görüşüne açıyor ve konunun tüm yönleriyle şeffaflık içinde tartışılması gereğine inanıyoruz.

Rapor kapsamında hatalar olması muhtemeldir, olağandır. Konunun ilgili taraflarından gelecek düzeltmeler ve öneriler memnuniyetle karşılanacaktır. İlerleyen zamanlarda raporda eklemeler, eksiltmeler veya yeniden düzenlemeler olabilecektir.

Rapor kapsamında, FETÖ/PDY’nin ByLock uygulamasının ilki “kendi tabanını konsolide tutmak ve kontrol edebilmek”, ikincisi “üyelerini perdelemek”, üçüncüsü “olası tespitlerde oluşacak mağduriyetlerden faydalanmak” şeklinde üç temel amacının olduğu değerlendirilmektedir.

Çalışmanın faydalı olacağı inancıyla, birbirimizle birlikte çalışmaktan mutluluk ve onur duyduğumuz Av. Ali Aktaş, Av. Gizay Dulkadir, Levent Mazılıgüney ve T. Koray Peksayar olarak ilgilenen herkese saygılarımızı sunuyoruz.

Katkı sunmak isteyen herkesi varsa eksiklerini de belirterek raporu paylaşmaya davet ediyoruz.

Raporun tamamını okumak veya indirmek için tıklayınız


Adobe PDF 1.8 MB

Güncelleme: Kapak ve içindekiler dizini eklenerek güncellenmiştir.
Güncelleme: Genel istek üzerine imzalar eklenmiştir

Yorumlar

comments

5 Yorum

 1. Exper

  Merhaba, programın kasım 2014 ten sonra VPN kullanıcılarının CGNAT kayıtlarının BTK verilerinde çıkma nedeni programın arka planda bildirim kontrolü için bağlanma denemeleri olabilir mi

  Reply
  1. koray (Post author)

   Bağlantı sıklığı ve oturum aralıklarına bağlı olarak evet bu yorum yapılabilir.

   Ancak, oturum aralıkları dakikaları buluyorsa muhtemelen başka bir yönlendirmedir…

   Reply
  2. T. Koray Peksayar (Post author)

   Mümkündür

   Reply
 2. OLGUN KILINÇ

  bu programa aynı nada cep telefonuyla bağlantı gösterilmesi doğrumu. böyle birşey mümkünmü. ayrıca gece saat 23.36 dan ertesi sabah 08.58 e kadar toplam 2.553 bağlantı norma mi. aynı zamanda beş kez baz ve Ip değişimi gözüküyor. arada 5 km olan yere 17 saniye sonra intikal edildiği -baza göre- aynı zamanda bu esnada IP değişimi gözüküyor. ayrıca bir yerde hts kaydı mevcutken 32 km arada fark olan bir yerde aynı zamanda cgnat bylock kaydı gözüküyor. bunlar normal mi

  Reply
  1. T. Koray Peksayar (Post author)

   CGNAT ile HTS kayıtlarını kıyaslamak hatalı sonuç verir.

   CGNAT kayıtlarının hatalar içerdiği çeşitli operatörlerin (eski) çalışanları tarafından anonim olarak iletilen bilgilerden biri.

   Ancak bu kişilerin hiç biri tanıklık yapmak istemiyor…

   Reply

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorum onaylama sistemi etkin; yorumunuzun yayınlanması biraz zaman alabilir.

Translate »